Co to jest fotosynteza?

Wokół nas zachodzi szereg procesów, które umożliwiają nam życie. Wśród nich kluczowy jest proces fotosyntezy. Odpowiada on za produkcję tlenu, niezbędnego do oddychania. Przedstawiamy co to jest fotosynteza, a także Jak przebiega proces fotosyntezy.

Co to jest fotosynteza?

Mianem fotosyntezy określa się proces, podczas którego rośliny, glony, a także niektóre bakterie przekształcają energię światła słonecznego w energię chemiczną, która występuje jako związki organiczne (przede wszystkim glukoza). Podczas tego procesu wydzielany jest tlen.

Przebieg reakcji fotosyntezy wygląda następująco: 

6CO2 + 6H2O + energia światła→C6H12O6 + 6O26CO2 + 6H2O + energia światła→C6H12O6 + 6O2

Gdzie zachodzi fotosynteza?

Fotosynteza przebiega głównie w chloroplastach, czyli specjalnych organellach charakterystycznych dla komórek roślinnych. Chloroplasty wyróżniają się posiadaniem zielonego pigmentu, czyli chlorofilu. Chlorofil posiada zdolność pochłaniania energii światła słonecznego i jest niemalże niezastąpiony przebiegu fotosyntezy.

co to jest fotosynteza

Jakie etapy zachodzą w procesie fotosyntezy?

W procesie fotosyntezy wyróżnione zostały dwa główne etapy. Są to:

  1. Etap świetlny, inaczej reakcje świetlne – przebiega w błonach tylakoidów występujących w chloroplastach. Energia świetlna jest pochłaniana przez chlorofil, a następnie przekształcana w energię chemiczną. Wówczas powstaje ATP (adenozynotrójfosforan) i NADPH (nikotynamidoadeninowego dinukleotydu fosforanu).
  2. Etap ciemny, określany również jako Calvina – w jego przebiegu wykorzystywana jest energia pochodząca z ATP i NADPH, co umożliwia zamianę dwutlenku węgla w cukry, np. Glukozę.

Wykorzystanie określenia ciemny w nazwie tego etapu nie odnosi się bezpośrednio do przebiegu jej podczas nocy czy ciemności, ale podkreśla fakt, że nie jest konieczne bezpośrednie uczestniczenie światła w tym etapie reakcji. 

Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę DanLab.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii laboratorium. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *