Co to jest destylacja z parą wodną?

Destylacja to istotny proces wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, winiarskim, a także w życiu codziennym. Dlatego warto poznać i zrozumieć proces jego powstania, aby już nigdy nie zadawać sobie pytania – destylacja co to?

Na czym polega destylacja?

Destylacja to proces chemiczny dzięki, któremu można wyodrębnić oraz oczyścić z wieloskładnikowej mieszaniny substancji konkretne związki chemiczne i ciecze. Proces polega na doprowadzeniu substancji do wrzenia w wyniku czego odprowadzana jest para, którą należy schłodzić w celu ponownego skroplenia. Do separacji substancji wykorzystuje się różnicę wrzenia pomiędzy poszczególnymi substancjami. Oznacza to, że ciecze, które mają mniejsze temperatury wrzenia odparują szybciej, a te o temperaturach wyższych znacznie później.

Destylacja z parą wodną – metoda i zastosowania

Destylacja z parą wodną znana także jako destylacja parowa jest procedurą oddzielenia substancji stałych lub ciekłych, w którym to para jest nośnikiem ciepła. Substancje, które nadają się do destylacji z parą wodną:

– posiadają wysokie temperatury wrzenia;

– nie mieszają się z wodą;

– nie mieszają się z parą wodną.

Tę metodę wykorzystuje się na przykład podczas wytwarzania olejków eterycznych podczas pozyskiwania materiału roślinnego lub w laboratoriach. Do tego typu destylacji potrzebne będą:

– kolby okrągłodenne;

– termometr;

– chłodnica destylacyjna;

– palnik;

– odbieralnik. 

Wszystkie te produkty znajdziesz w ofercie DanLab.pl, na którym znajdziesz więcej informacji na temat procesu destylacji z parą wodną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii laboratorium. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *